Jazyky-online.info   

Francouzština ve světě


Francouzština na portálu Jazyky-online.infoInzerce  
Hlavní stránka
Základy francouzštiny
Francouzská gramatika
Francouzské fráze
Francouzská slovíčka
Francouzština pro děti
Učení slovíček
Procvičování slovíček
Procvičování s obrázky
Flashcards
Obrázkový slovník
Francouzský slovník
Francouzský překladač
Francouzština ve světě
Slovíčka podle témat
Francouzské věty
Audio
Video
Jazykové zkoušky
Literatura
Přísloví
Online testy
Jazykové aplikace
Pro mobilní telefony


Z francouzštiny pochází velká část mezinárodních slov – až 70% slov v dnešní angličtině má francouzský (a zprostředkovaně přes francouzštinu vlastně latinský) původ. Francouzština je mezinárodním diplomatickým jazykem, komunikačním jazykem EU, NATO, OSN a dalších podobných organizací, dnes je však vytlačována angličtinou, díky níž její význam upadá (přes snahu francouzské vlády podporovat šíření jazyka v zahraničí).

Prvopočátky vývoje francouzštiny jako románského jazyka jsou spojovány s postupným pronikáním římského vojevůdce Julia Caesara do Galie v letech 58 až 52 před Kristem. Římané s sebou přinesli svůj talent pro správu území a jako vítězové se ujali administrativy v zemi. Úředním jazykem se stala latina (především ve formě mluvené vulgární latiny). Původní keltské obyvatelstvo se snažilo jazyk svých dobyvatelů naučit, protože jim umožňoval dostat se na dobře placené a respektované pozice úředníků a také získat status římského občana. Původní keltský jazyk Galů přežíval i nadále, a to převážně v mluvené podobě na venkově, ale i v městských domácnostech. Tento proces, který se označuje jako romanizace, probíhal od jihu země a rozdíly v nářečích lze pozorovat ještě dnes. Tzv. provençal, nářečí kraje Provence, je svou výslovností velmi podobné italštině.

Francouzsky se dnes hovoří v následujících zemích: Francie, Alžírsko, Andorra, Belgie, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Demokratická republika Kongo, Džibutsko, Francouzská Guyana, Francouzská Polynésie, Gabon, Guadeloupe, Guinea, Haiti, Itálie, Kambodža, Kamerun, Kanada, Komory, Kongo, Laos, Libanon, Lucembursko, Madagaskar, Mali, Martinik, Mauricius, Mayotte, Monako, Niger, Nová Kaledonie, Pobřeží slonoviny, Réunion, Rovníková Guinea, Rwanda, Saint-Pierre a Miquelon, Senegal, Seychely, Spojené království, Spojené státy, Středoafrická republika, Švýcarsko, Togo, Tunisko, Vanuatu, Vietnam, Wallis a Futuna

Úředním jazykem je francouzština v těchto zemích: Francie, Andorra, Belgie, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Demokratická republika Kongo, Džibutsko, Francouzská Guyana, Francouzská Polynésie, Gabon, Guadeloupe, Guinea, Haiti, Kamerun, Kanada, Komory, Kongo, Libanon, Lucembursko, Madagaskar, Mali, Martinik, Mauricius, Mayotte, Monako, Niger, Nová Kaledonie, Pobřeží slonoviny, Réunion, Rovníková Guinea, Rwanda, Saint Pierre a Miquelon, Senegal, Seychely, Středoafrická republika, Švýcarsko, Togo, Vanuatu, Wallis a Futuna


Více informací o následujících tématech:
Francouzština - Francie - Belgie - Švýcarsko - Kanada - Paříž -

Statistické informace:
Francie - Kanada - Belgie - Švýcarsko -


Další užitečné informace


La France en bref
Projekt francouzského Ministerstva zahraničních věcí s aktuálními informacemi o Francii, jejích obyvatelích, regionech, kultuře apod.
http://www.diplomatie.gouv.fr/fr/france_829/d
Ministerstvo zahraničních věcí
Stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR obsahují sekci Encyklopedie států a území světa s přehlednými a bohatými informacemi o státech, mezinárodních smlouvách, doporučeních pro turisty, kontaktech na česká velvyslanectví...
http://www.mzv.cz/wwwo/mzv/encyklop.asp?Conti
Organisation internationale de la francophonie
Mezinárodní organizace, která sdružuje frankofonní země celého světa. Stránky obsahují mimo jiné informace ze zpravodajství, kultury, ekonomie a médií.
http://www.francophonie.org/
Alliance francaise
Web mezinárodní organizace pro podporu šíření francouzské kultury a testování francouzského jazyka Alliance Francaise (pro Českou republiku).
http://www.alliancefrancaise.cz/
Asociace jazykových škol a agentur
Dobrovolné sdružení jazykových škol a agentur ČR, fungující formou členství. Posláním AJŠA ČR je zdokonalovat jazykové vzdělávání v regionech České republiky.
http://www.ajsa.cz/
Asociace jazykových škol ČR
Občanské sdružení, jehož členy jsou jazykové školy, které splní kriteria členství v Asociaci daná jejími stanovami a které uspokojivě splní standardy stanovené Inspekčním schématem.
http://www.ajscr.cz/
CEFRES (Centre français de recherche en sciences sociales)
CEFRES je ústav pro výzkum, který spadá pod ředitelství Univerzitní vědecké a výzkumné spolupráce francouzského Ministerstva zahraničí. Jeho posláním je rozvíjet vědecké sítě v ČR a ve střední Evropě a zprostředkovávat kontakty mezi univerzitními a výzkumnými středisky.
http://www.cefres.cz/cz/prezentace.php
EduFrance
Francouzský web, který poskytuje informace o francouzském školství.
http://www.edufrance.fr/
Europe et international
Stránky francouzského Ministerstva školství. Na tomto webu najdete např. strukturu francouzského školství a další informace týkající se vzdělávání ve Francii.
http://www.education.gouv.fr/pid5/europe-et-i
Institut français de Prague
Cílem Institutu je přiblížit aktuální francouzskou kulturu, iniciovat setkání mezi českými a francouzskými umělci a rozvíjet vztahy mezi oběma zeměmi se silnou kulturní tradicí.
http://www.ifp.cz/

Modul Francouzština ve světě obsahuje informace o rozšíření tohoto jazyka ve světě.


Licence   |   Terms of use   |   Disclaimer   |   Privacy policy   |   Kontakt
Copyright © 2007-2024, Jazyky-online.info